Home Sports District 20-2A Cross Country Meet Results

District 20-2A Cross Country Meet Results

68
0

Several Area Athletes Headed to Regionals

By Will Johnson

Messenger Reporter

HOUSTON COUNTY – The District 20-2A Cross Country Meet was held on Tuesday, Oct. 8 and once the times were posted, the results showed several area runners will be advancing to the Regional Championships held in Huntsville on Oct. 28.

The district is comprised of: Centerville; Grapeland; Groveton; Latexo; Leon; Lovelady; and Slocum.

According to the UIL, “The top three teams and the top 10 individuals shall qualify from district to the regional meet. An individual qualifier may also be a team member of one of the qualifying teams.”

The distance for the cross-country event was approximately two miles for the girls and three miles for the boys. 

The Varsity Girls’ results are as follows: 1. Bautista – Groveton 14:04; 2. Carrizalez – Leon 14.17; 3. Woods – Grapeland 14.31; 4. Sarraf – Slocum 14.31; 5. Antley – Groveton 14.38; 6. Cruz – Groveton 14.46; 7. Pipkin – Lovelady 14.50; 8. Cockerham – Slocum 14.55; 9. Chapman – Centerville 14.59; 10. Negrete – Lovelady 15.01; 11. Hancock – Centerville 15.05; 12. Gonzalez – Centerville 15.06; 13. Cole – Groveton 15.14; 14. Rojo – Groveton 15.20; 15. Bella – Slocum 15.27; 16. Lasiter – Slocum 15.30; 17. Bargas – Leon 15.32; 18. Priddy – Groveton 15.35; 19. Oviedo – Leon 15.47; 20. Duvall – Latexo 15.47; 21. Garcia – Groveton 15.01; 22. Wager – Centerville 16.04; 23. Cloan – Slocum 16.33; 24. Gibbins – Latexo 16.36; 25. Catoe – Latexo     16.53; 26. Watson – Grapeland 17.06; 27. Abshire – Latex 17.27; 28. Neal – Slocum 17.32; 29. Patterson – Latexo 17.41; 30. Baker – Slocum 17.54; 31. LaRue – Lovelady 18.49; 32. Sutton – Lovelady 19.33; 33. Bowie – Grapeland 20.03; 34. Brooks – Centerville 21.02; 35. Skroer – Centerville 21.37; 36. Abbott – Grapeland 22.15; and 37. Chapman – Grapeland             22.19.

The team results showed: Groveton finishing first with 39 points, Slocum was second with 66 points and Centerville was third with 88 points. Latexo was fourth with 125 points and Grapeland was fifth with 135.

The Varsity Boys’ results area as follows: 1. Neal – Slocum 17.35; 2. Ray – Latexo 18.55; 3. Fisher – Groveton 19.05; 4. Kalon – Centerville 19.35; 5. Mark – Slocum 19.47; 6.        Patton – Slocum                19.50; 7. Blanchard – Groveton 19.54; 8. Burleson – Leon 20.01; 9. Minter – Grapeland 20.02; 10. Miller – Centerville 20.03; 11. Brooks – Slocum 20.09; 12. Curless – Latexo 20.32; 13. Charlie – Slocum 20.38; 14.  Cruz Centerville   20.46; 15. Rodriguez – Latexo 20.41; 16. Hargrove – Latexo 21.13; 17. Filer – Latexo 21.29; 18. Patrick – Lovelady 21.30; 19. Jeb – Slocum 21.30; 20. Moche -Centerville 21.34; 21. Rollo – Lovelady 21.45; 22.  Alvarez – Centerville 21.48; 23. Wagon Centerville 22.25; 24. Watts – Lovelady 24.28; and 25. Payne – Grapeland 24.31.

As a team, Slocum finished first with 36 points, Latexo was second with 62 points and Centerville was third with 70.

The Regional Cross Country Meet is scheduled for Monday, Oct. 28 at Kate Barr-Ross Park in Huntsville.

The Junior High Girls results were as follows: 1. Korregay – Centerville 10.52; 2. Brown – Centerville 11.25; 3. Parrish – Latexo 11.44; 4. Rivenbark – Centerville – 11.47; 5. Hewitt – Latexo 12.06;  6. Dyke – Leon 12.11; 7. Chipman – Centerville 12.18; 8. Allen – Latexo 12.20; 9. Garcia – Groveton 12.26; 10. Davidson – Lovelady 12.33; 11. Adam – Leon 12.35; 12. Pugh – Lovelady 12.45; 13. Seale – Lovelady 12.46; 14. Bynum – Lovelady 12.46; 15. Bennett – Slocum 12.49; 16. Nicol – Latexo 12.49; 17. Nunez – Latexo 12.56; 18. Rojo –        Groveton 12.58; 19. Bowman – Slocum 13.30; 20. Woodard – Latexo 13.34; 21. Mutchsler – Centerville       13.46; 22. Grinaldo – Slocum 13.51; 23. Sallee – Lovelady 14.03; 24. Biedryski – Lovelady 14.38; 25. Rinkston – Centerville 16.17; and 26. Annie – Slocum 17.00.

As a team, Centerville finished first, Latexo finished second and Lovelady finished third.                              

The Junior High Boys results were as follows: 1. Plotts – Groveton 9.40; 2. Lofton – Groveton 9.47; 3. Bautista – Groveton 9.55; 4. Luce – Latexo 9.55; 5. Carrizalaz – Leon 10.02; 6. Salmon – Grapeland 10.05; 7. Ray – Latexo 10.08; 8. Hickman – Groveton 10.10; 9. Justice – Centerville 10.11; 10. Davis – Groveton 10.16; 11. Parker – Groveton 10.16; 12. Stewlong – Groveton 10.28; 13. Bass – Lovelady 10.31; 14. Womack – Lovelady 10.34; 15. Thornton – Groveton 10.34; 16. Williams – Groveton 10.39; 17. Pearson – Centerville 11.06; 18. Jaden – Slocum 11.06; 19. Franks – Slocum        11.09; 20. Sullivan – Groveton 11.12; 21. Sutton – Lovelady 11.20; 22. Neal – Slocum 11.23; 23. Santi – Groveton 11.31; 24. Shirley – Latexo 11.36; 25. Tucker – Latexo 11.38; 26. Sarriff – Slocum 11.43; 27. Carter – Slocum 11.43; 28. Taylor – Centerville 11.55; 29. Sloan – Slocum        12.12; 30. Carriah – Leon 12.20; 31. Carraker – Leon           12.21; 32. Stanford Centerville 12.33; 33. Lovelady – Slocum 12.52; 34. Hargrove – Latexo 13.01; 35. Burke – Latexo 13.07; 36. Harrel – Leon 13.12; 37. Cox – Groveton 13.22; 38. Rose – Groveton 13.22; 39. Tecters – Groveton 13.51; and 40. Harrel – Leon 14.25.

As a team, Groveton finished first, Latexo finished second and Centerville finished third. 

Will Johnson may be contacted via e-mail at wjohnson@messenger-news.com.