Home Sports District 18-4A All-District Selections Released

District 18-4A All-District Selections Released

288
1

By Will Johnson

Messenger Reporter

EAST TEXAS – The four teams that qualified for the Class 4A 2016 UIL volleyball playoffs from District 18-4A all fell in the Bi-District round held earlier this week .

As a result, the district – comprised of Athens, Fairfield, Madisonville, Mexia and Palestine – has released the 2016 18-4A All-District selections.

The Palestine LadyCats placed six team members on the 18-4A Academic All District list. They were: Summer Hagan, senior; Paige Bain, junior; Jaila Cook, junior; Kathryn King, junior; Jenna Rogers, junior; and Makayla Gonzalez, sophomore.

Receiving First Team All-District honors was PHS senior Summer Hagan. PHS junior Dominique Lacy was named Second Team All-District and PHS senior Shella Green received Honorable Mention honors.

The superlative awards for District 18-4A are listed below.

  • Most Valuable Player: Aaryn Scires – Fairfield
  • Offensive Player of the Year: Aniyah Jelks – Mexia
  • Co-Defensive Players of the Year: Cali Gawryszewski – Fairfield and Tra’dayja Smith – Madisonville
  • Most Outstanding Setter: Quincy Surface – Madisonville and Claire Partain – Fairfield
  • Newcomer of the Year: Caroline Richmond – Fairfield
  • Blocker of the year: Nicole Hill – Athens and Dameka Shed – Fairfield
  • Coach of the Year: Randy Barger – Mexia

The First Team All-District Selections from Madisonville are: Lexi Leveston; Tyana Brown; and Camryn Frederich.

The First Team All-District Selections from Mexia are: Baileah Thompson; Destini Hutchison; and Alanni Connor.

The First Team All-District Selections from Athens are: McKenzie Fowler and EmiLee Vasquez

The First Team All-District Selections from Fairfield are: Katie Henrichs; Tanna Lide; and Carrington Roberts.

The Second Team All-District Selections from Mexia are Verlean Henderson and Keiana Keith.

The Second Team All-District Selections from Athens are: Isabel Villedas; Taylore Hamolka; and Kelli Gartman.

The Second Team All-District Selections from Fairfield are Sarah Richmond and Abby Teer.

The Second Team All-District Selections from Madisonville are: Sha’Kayla Burns; Kaylee Reynolds; and Chloe Olvera.

The Honorable Mention Selections from Athens are Samantha Smith and Alicia Grogan.

The Honorable Mention Selection from Fairfield is Alexis Rodriguez.

The Honorable Mention Selection from Madisonville is Brianne McCloud.

The Honorable Mention selections from Mexia are Tyzane Williams and Soraya Hollie.

The Academic All-District selections from Athens are: Taylore Homolka; McKenzie Fowler; Nicole Hill; Michelle Bywaters; Samantha Smith; and Amber Kalawe.

The Academic All-District selections from Fairfield are: Katie Henrichs; Sarah Richmond; Caroline Richmond; Aaryn Scires; Claire Partain; Tanna Lide; Abby Teer; and Cali Gawryszewski.

The Academic All-District selections from Mexia are: Alanni Connor; Priscilla Garcia; Verlean Henderson; Soroya Hollie; Destini Hutchison; Aniyah Jelks; Keiana Keith; Gentry Renfro; Jashima Smith; Baileah Thompson; Jenny Vu; De’Modesty Williams; and Tyzane Williams.

Will Johnson may be reached via e-mail at wjohnson@messenger-news.com

Please follow and like us: