Home Sports District 20-3A Cross Country Meet Results

District 20-3A Cross Country Meet Results

186
0

Several Area Athletes Headed to Regionals

By Will Johnson

Messenger Reporter

ELKHART – The District 20-3A Cross Country Meet was held on Tuesday, Oct. 8 and once the times were posted, the results showed several area runners will be advancing to the Regional Championships held in Huntsville on Oct. 28.

According to the UIL, “The top three teams and the top 10 individuals shall qualify from district to the regional meet. An individual qualifier may also be a team member of one of the qualifying teams.”

The distance for the cross-country event was approximately two miles for the girls and three miles for the boys.  

The results are as follows:

Individual Girls: 1) Alidah Figard Groesbeck 13:04.97; 2) Ava Trim Elkhart 13:15.08; 3) Mollie Sims Teague 14:01.07; 4) Delainey Long Teague 14:14.07; 5) Alexis Frias Crockett 14:19.16; 6) Kathryn Esparza Elkhart 14:21.50; 7) Jaysa Coney Westwood 14:21.74; 8) Maddie Bates Buffalo 14:27.65; 9) Laryette Gilmore Westwood 14:28.07; 10) Dani Venegas Groesbeck 14:34.67.

11) Brooklyn Thompson Teague 14:37.62; 12) Jasmine Morales Groesbeck 14:40.56; 13) Cameryn Ward Groesbeck 14:42.25; 14) Kadence Russell Teague 14:53.90; 15) Madison Crader Elkhart 14:56.42; 16) Brianna Knight Elkhart 14:58.76; 17) Megan Bailey Elkhart 15:00.78; 18) Gracie Johnson Elkhart 15:01.44; 19) Abigail Fletcher Frankston 15:01.94; 20) Haleigh Chapin Elkhart 15:01.95.

21) Kenzie Bates Buffalo 15:03.50; 22) Annanna Gonzales Crockett 15:16.72; 23) Jennefer Cruz Crockett 15:25.78; 24) Alexia Wallace Crockett 15:28.41; 25) Payton Harrell Teague 15:32.47; 26) Genny McNeely Groesbeck 15:33.16; 27) Brooklyn Akin Teague 15:46.34; 28) Iris Valles Buffalo 15:55.42; 29) Alexis Dancer Teague 16:00.33; 30) Raigen Archer Groesbeck 16:13.32.

31) Mahli McKay Westwood 16:23.67; 32) Keaton Krabtree Crockett 16:24.84; 33) Jaedi Goodman Groesbeck 16:39.10; 34) Caitlyn Grigsby Westwood 17:09.59; 35) Arianna Guerrero Crockett 17:40.48; and 36) McKinnsey Redd Westwood 18:52.97.

Girls Team Results: 1) Elkhart 1:12:32.54 56; 2) Teague 1:13:19.13 57 3) Groesbeck 1:12:35.61 62 4) Crockett 01:16:54.91 106; and 5) Westwood 1:21:16.04 117.

Individual Boys: 1) Kevin Cates Groesbeck 18:50.47; 2) Omar Garcia Crockett 19:08.72; 3) Emilio Martinez Westwood 19:27.07; 4) Alexander Sanchez Crockett 19:33.57; 5) Peyton Faulk Teague 19:35.83; 6) Floyd King Groesbeck 19:39.47; 7) Zane Quick Elkhart 19:43.28; 8) Giovanni Martinez Frankston 19:48.37; 9) Nicholas Ramos Groesbeck 19:53.98; 10) Paul Stewart Westwood 20:03.13.

11) Jose Aguilera Teague 20:06.55; 12) Richard Renteria Buffalo 20:15.51; 13) Wesley Hubert Elkhart 20:26.08; 14) Colton Parker Elkhart 20:32.02; 15) Sean Miller Westwood 20:34.82; 16) Pancho Saldana Buffalo 20:34.84; 17) Cadence Gonzales Teague 20:37.15; 18) Christian Ramirez Groesbeck 20:50.74; 19) Kooper Kennedy Teague 20:50.80; 20) Josh Rodriguez Buffalo 21:01.80.

21) JJ Casal Elkhart 21:07.14; 22) Carlos Martell Westwood 21:08.90; 23) Tritian Thompson Teague 21:18.29; 24) DeMarkus Ray Elkhart 21:18.56; 25) Logan Ratliff Frankston 21:24.32; 26) Coleman Gilbreath Westwood 21:29.14; 27) Bryceson Black Teague 21:34.65; 28) Trey White Crockett 21:40.51; 29) Quenton Dean Westwood 21:44.67; 30) Brandon Renteria Buffalo 21:58.52.

31) Garrett Krumnow Elkhart 22:10.20; 32) Jace Kornegay Elkhart 22:51.38; 33) Oscar Lopez Groesbeck 23:08.81; 34) Brandon Almeida Buffalo 23:29.07; 35) Tristan Mancilla Crockett 23:58.75; 36) Joseph Alvarado Crockett 23:59.24; 37) Sammy Gandara Teague 24:47.24; 38) Kole Gardiner Groesbeck 24:50.31; and 39) Joel Avalos Buffalo 25:14.68.

Boys Team Results: 1) Groesbeck 1:42:23.47 67; 2) Teague 1:42:28.62 75; 3) Westwood 1:42:43.06 76; 4) Elkhart 1:43:07.08 79; 5) Crockett 1:48:20.79 105; and 6) Buffalo 1:47:19.74 112.